İsrail öldürmüştü: BM’den Reuters muhabiri raporu

Birleşmiş Milletler (BM), İsrail’in geçen yıl düzenlediği bir saldırıda hayatını kaybeden Reuters muhabiri İssam Abdallah’ın ölümüne ilişkin yürüttüğü incelemede, “gazeteci oldukları açıkça görülebilen” kişilerden oluşan bir gruba tank mermilerinin fırlatıldığı bu saldırının uluslararası hukuku ihlal ettiğine karar verdi.

Reuters haber ajansı geçen yılki saldırıdan sonra yaptığı özel bir araştırmada, 13 Ekim 2023’te Lübnan’da Reuters muhabiri İssam Abdallah’ın ölümüne ve altı muhabirin yaralanmasına yol açan saldırının İsrailli bir tank ekibinin açtığı ateş sonucu gerçekleştiğini tespit etmişti.

Gazeteciler, saldırı sırasında sınır ötesi bombardımanını kayda alıyorlardı.

Peş peşe düzenlenen iki saldırı, Lübnan’ın İsrail sınırından yaklaşık 1 km uzaklıktaki Alma el-Chaab kasabasında Reuters foto muhabiri Abdallah’ın hayatını kaybetmesine ve Agence-France-Press (AFP) foto muhabiri Christina Assi’nin ağır yaralanmasına neden olmuştu.

BM’nin Lübnan’da görev yapan barış gücü UNIFIL’in yürüttüğü yeni incelemeye ilişkin raporda, İsrail’in Merkava tankıyla ateş açmasına kadar geçen en az 40 dakikalık süre boyunca sınırda bir çatışma tespit edilmediği belirtildi.

Raporda, “Sivillere, bu olay özelinde ise gazeteci oldukları açıkça görülebilen kişilere ateş açılmasının BM’nin 2006 tarihli UNSCR 1701 sayılı kararını ve uluslararası hukuku ihlal ettiği” belirtildi.

Yedi sayfa uzunluğundaki 27 Şubat tarihli raporda, “Olay sırasında Mavi Hat üzerinde herhangi bir çatışma olmadığı tespit edildi. Gazetecilere yönelik saldırıların nedeni bilinmiyor” diye belirtildi.

İsrail ile Lübnan’daki Hizbullah arasındaki çatışmaları sonlandırmaya yönelik olan 1701 sayılı BM kararı kapsamında BM’nin barış güçleri 2006’da İsrail ile Lübnan arasındaki 120 km uzunluğundaki geçici sınır çizgisi (Mavi Hat) boyunca ateşkesi denetlemek üzere bölgeye konuşlandırılmıştı.

BM birlikleri görevleri kapsamında ateşkes ihlallerini kaydetmekteydiler.

İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF) Sözcüsü Nir Dinar, kendisine UNIFIL raporunun sorulması üzerine, Hizbullah’ın 13 Ekim’de İsrail’in Hanita kasabası yakınlarındaki IDF kuvvetlerine saldırdığını, İsrail’in de tehdidi ortadan kaldırmak üzere topçu ve tank ateşiyle buna karşılık verdiğini ve daha sonra gazetecilerin yaralandığı bilgisini aldığını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x